18. Tübitak Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği ve İSTEK Belde Okulları Astronomi Kulübü

18. Tübitak Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği ve İSTEK Belde Okulları Astronomi Kulübü

 

İstanbul gibi şehir ışıklarına esir düşmüş büyük şehirlerde yaşayanlar, gökyüzünde birkaç yıldızdan fazlasını göremezler; şehirde yaşayan birçok kişininse gökyüzündeki muhteşem Samanyolu görüntüsünden haberi bile yoktur.

İSTEK Belde Okulları Astronomi Kulübü öğrencileri, tüm yıl boyunca aldıkları temel astronomi eğitiminin ve gerçekleştirdikleri astronomi çalışmalarının ardından şehir ışıklarından oldukça uzakta, 2000 metre yükseklikte, doğa ile iç içe ve gökyüzünde binlerce yıldızın olduğu bir şenliğe katıldılar.

18.'si düzenlenen Ulusal Gökyüzü Gözlem Şenliği, 20-23 Ağustos 2015 tarihlerinde Antalya, Saklıkent’te gerçekleşti. 2000 metre yükseklikte bulunan etkinlik alanı, Tübitak Ulusal Gözlemevi(TUG)’nin bulunduğu Bakırlıtepe’nin eteklerinde yer alıyor.

Etkinliğe katılanlar dolu dolu, bir program ile birlikte yorucu ve unutulmaz bir şenlik yaşadılar. Kamp ortamında gerçekleşen doğal bir yaşam, çeşitli üniversitelerden değerli akademisyenler tarafından verilen seminerler, gece-gündüz 24 saat boyunca teleskoplar ile gözlem, her yaştan katılımcıya farklı deneyimler yaşatan atölyeler ve belkide en önemlisi gökyüzü sevgisinin buluşturduğu bir birinden farklı katılımcılar arasında kurulan iletişim…

Uzmanlar eşliğinde sabaha kadar süren gece gözlemlerinde katılımcılar, teleskoplardan bakarak galaksiler, bulutsular ve yıldız kümeleriyle dolu unutulmaz bir deneyim yaşama fırsatı buldular.

İSTEK Belde Okulları Astronomi kulübü öğrencileri için hem öğrendiklerini uygulamak hem de kazanımlarını arttırmak adına büyük bir fırsat niteliği taşıyan bu şenliğe Türkiye’nin dört bir yanında 400’ün üzerinde kişi katıldı.